Motosiklette Kask Kullanımı

Motosiklet ile seyir halindeyken, ön planda tutmanız gereken ilk şey güvenliğimizdir. Motosiklet ile güvenli bir seyir geçirmemiz için; iyi sürüş, dikkatli yol kontrolünün yanı sıra, sürüş kıyafetlerimizin de tam olması gerekir. Güvenli sürüş kıyafeti deyince de akla ilk olarak kask gelmektedir. Başınızı ve boynunuzu sürüş esnasında rüzgar ve güneşten, saçılabilecek taş vb. cisimlerden koruyan kaskınız, olası bir kaza anında darbeleri emerek kafanıza alabileceğiniz darbelerin şiddetini azaltmayı sağlar. Sahip olduğunuz kask, uzun süre kullanacağınız ve belki de her gün başınızda taşıyacağınız, ayrılmaz bir parçanız olmak zorundadır.

Kask seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Doğru ölçü, Kask alırken, deseni ve renginden önce, kafanıza tam olarak oturup oturmadığına bakmalısınız. Bir mezura yardımı kafa ölçümünü gerçekleştirebilirsiniz. Kafanıza tam oturmayan ve büyük gelen bir kask, sürüş sırasında kafa hareketleriniz ve rüzgar nedeni ile hareket ederek sizi rahatsız eder. Olası bir kaza durumunda da kafanızı sarmadığı için darbeleri yeterince ememez ve kafanızın sarsılmasına sebep olur. Küçük gelen bir kask ise başınızı sıkarak rahatsızlık verir.

Gerekli kask tipi belirlenmeli, Kullanım amaçlarına göre farklı kask tipleri vardır. Full face kasklar, genellikle en yüksek korumayı sağlar ve tek parça olarak tüm yüzü korur. Bu, yarışçıların tercih ettiği bir kasktır ve genellikle günlük kullanımda çok rahat olmaz. Flip-up kaskların çene kısmı, mekanizması yardımı ile açılır. Kaza anında açılma riski olduğu düşünüldüğünden, güvenilir markaları seçmekte fayda vardır. Open face kasklarda, yüz bölgesi açıkta kalır. Bu yüzden sadece düşük hızlı motosiklet kullananlar tarafından şehir içinde tercih edilmelidir. Yarı tas kasklar, tas şeklinde, sadece başın üst kısmını kapatan kasklardır. Güvenlik açısından pek bir avantajı oldukları söylenemez, bu yüzden ön camı geniş motosikletler ile kullanılabilir. Seçeceğiniz kask; güneşten korumalı, cam malzemesi sağlam olmalı, sürüş sırasında iyi havalandırma sağlamalıdır. Bu özelliklerini kontrol ettikten sonra geriye, zevkinize uygun bir desen ve renk seçmek kalır. Rahat bir sürüş elde etmek için, size en uygun kaskı seçmelisiniz.

Güvenli yolculuklar!

15.10.2022