0 %

Faydalı Bilgiler

 • Akü bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Sulu olmayan akülerin bakımında nelere dikkat edilmelidir? 1-Kutup başlarının temiz ve sıkı olmasına 2-Şarjına Sulu akülerin bakımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir? 1-Saf su odacıklarının seviye kontrolleri yapılmalı 2-Saf su eksik olan odacıklara saf su ilavesi yapılmalı 3-Asit bomesi düşük akülerin asitleri tamamlanmalı Aküye konan fazla suyun motora zararı var mıdır? Aküye fazla koyulan saf su daha sonra taşma yapacağından motorunuzun şasi ve boya kısımlarına asit tahribatı yapacaktır. Buda motorunuzun zarar görmesi demektir. Akü bakımı yapılırken nelere dikkat etmeliyiz? 1-Kontağın kapalı olmasına 2-Akünün kesinlikle kıvılcım ateşinden uzak tutulmasına 3-Eldivenle çalışmaya,cildimizi ve elbiselerimizi akü suyu ve buharından korumaya 4-Akü bakımından sonra ise akünün motosikletteki yerine koyulmasından sonra sarsıntıdan oynamaması için gergi lastiği veya bağlantı aparatının yerine takıldığı kontrol edilmelidir. 5-Kutup başlarının artı ve eksi bağlantılarının düzgün yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir.

 • Zincir bakımı nasıl olmalıdır?

  Her dişli ve zincirin bir ömrü vardır.Bakımı yapılmayan zincirler deforme olmaya,hatta sert kullanımlarda koparak sürücünün hayatını tehlikeye sokabilmektedir,motosiklete zarar verebilmektedir.Zincirler oringli ve düz olarak kullanılmaktadır. Motorumuzun zincirini koruyabilmek için ne yapmalıyız? 1-Zincirimizi belli km den sonra periyodik olarak kaliteli zincir spreyi ile yağlamalıyız.Yağışlı havalarda bu yağlamayı daha sık yapmalıyız. 2-Zincirin belli zamanlarda özel zincir temizleme spreyi veya özel solüsyonlarla yağlı boya fırçası yardımı ile yıkanarak bakımı yapılmalıdır. 3-Yıkanan zincir iyice kuruduktan sonra yağlanmalıdır. 4-Her zincirin ideal gerginlik ölçüsü vardır,bu değerler,genelde motosiklet arka maşasında etiketle veya el kitapçığında belirtilmiştir. Aşırı bol zincirler veya aşırı gergin zincirler motora ve dişlilere zarar verirler.Sürüş keyfini etkiler.Bozulan zincirlerin ön ve arka dişli olarak,takım halinde değiştirilmesi en uygunudur.Genelde zincirin kilitli olanı değil makine ile perçinlenmiş olanları tercih edilmelidir.

 • Yağlama nasıl olmalıdır?

  Zincir yağlama motorun sehpaya alınması, sehpa olmayan motorlarda ise iki kişi yardımıyla, ön frenin sıkılarak motorun yan ayaklık üzerine dikilmesi (Bunun nasıl yapıldığını görmeden kesinlikle denemeyiniz,kendinize ve motorunuza zarar verebilirsiniz.) lastiğin çevirerek, zincirin her iki tarafından, dıştan içeri doğru yağlamanın yapılması ve kesinlikle dış lastik üzerine gelmeyecek şekilde uygulanması gerekmektedir. DİKKAT! Yağlama yapıldıktan sonra hemen hareket edilmemeli, zincire sıkılan yağın biraz sıkılaşması beklenilmelidir.

 • Motosiklet yıkanırken nelere dikkat etmeliyiz?

  Motosiklet tazyikli su üreten makineler ile yıkanmamalı, zoraki yıkanacak ise soğutucu radyatör peteklerine, elektronik aksamlara, kilometre saati üzeri su sıkılmamalı, elektronik devre ve röleler korunmalıdır. Egzoz susturucu içine su kaçmaması için susturucu çıkışı tıkaç ile kapatılmalıdır. Sıcak motora ve fren disklerine kesinlikle su tutulmamalıdır. Yeni yıkanan motorun üzerindeki sular silinmeli ve kurutulmalıdır. Yıkama sonrası hemen kullanılan motosikletlerde, üzerinde kalan suların akması neticesinde virajlarda ve ani durumlarda kaymalar sebep olabilir. Periyodik zamanlarda motorun boyası koruyucu cila ile temizlenmeli, siyah plastik aksamlara cila sürülmemelidir. Plastik aksamları piyasada satılan kaliteli plastik temizleyicileri ile temizlenmelidir. Yıkamanın temiz sünger ve piyasada satılan ucuz marka saç şampuanlarıyla yapılmasında fayda vardır.

 • Motosiklet lastik bakımı nasıl olmalıdır?

  Kötü ve bakımsız lastiklerin sürüş keyfini kaçırdığını biliriz. Üstelik bakımsız bir lastiğin sürücüyü hayati bir tehlikeyle burun buruna getirebileceğini de… Motosiklet lastiklerimizin nasıl korunmalı Kışın kullanılmayan motosikletlerin lastiklerinde bir değişim olabilir mi? Evet genelde beton zemin üzerinde ve uygun olmayan hava şartlarında haftalarca kalan ve yerle temas eden lastiğin basıncı ve yapısı değişir. Oluşan değişikliğin önüne geçmek için ne yapılmalı? Lastiklerin yerle teması kesilmelidir. Bazı motosikletlerde bulunan ön ve arka sehpaların kullanılması tavsiye edile bilir. Yer ve lastikler arasına tahta yada plastik konulmasında da yarar vardır. Sezon başında yola çıkmadan önce lastikler açısından yapılması gereken kontroller nelerdir. Sezon başında her motosikletin lastikleri gözden geçirilip, çatlak, aşınma, aşırı sertleşme, deforme ve gizli çiziklerin olup olmadığına bakılmalıdır. Bu saydıklarımızın olması durumunda lastiklerin mutlaka yenileriyle değiştirilmesi gerekmektedir.

 • Lastiği değiştirirken nelere dikkat etmeliyiz?

  1-Ön ve arka lastiğin motosikletin üretici firmasının önerdiği uygun ebatta olmasına.

  2-Eğer sadece ön veya arka değişecek ise lastiklerin aynı profilde olmasına.

  3-Satın alınacak lastiğin imal tarihinin yeni tarihli olmasına.

  4-Tubles olmayan lastiklerde ise lastiğin iç lastikleriyle birlikte değişmesine

  5-Lastiğin janta takılması esnasında, lastik üzerindeki dönüş okunun doğru istikamette olmasına

  6-Jantın motora takılması esnasında rulmanların kontrolünün yapılmasına, boşluk ve ses varsa değiştirilmesine ve jant milinin gres yağı ile yağlanmasına dikkat etmeliyiz.

 • Grenaj vidalarının bakımı basıl olmalıdır?

  Her motosikletin belli zamanlarda, yola çıkmadan, yoldan dönünce grenaj vidaları ve tüm cıvataları gözden geçirilmeli, gevşek olanların uygun anahtarlarla sıkılmalı, sıkma esnasında cıvata ve vidalara zarar verilmemelidir. Sık sık gevşeyen cıvataların özel ilaçlarla sıkılması tavsiye edilir.

 • Fren hidroliğinin bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Fren hidrolikleri seviyesi kontrol edilmeli,hidrolik yağlar belli zamanlarda tavsiye edilen marka ve cinslerle değiştirilmelidir.el kitaplarında zaman aralıkları belirlenmiştir.ön ve arka fren balatalarının aşınma seviyeleri de gözden geçirilmelidir. DİKKAT! Aşınmış ve bitmek üzere olan fren balataları kontrol edilmediği taktirde fren disklerine ve kampanalara zarar vermektedir. Ara sıra fren balataları,balata temizleyici spreylerle temizlenmelidir. Hidrolik haznesindeki yağ seviyesi neden düşer? Hidrolik haznesindeki yağ iki sebepten dolayı düşer. 1-Fren sistemindeki kaçak ve sızıntıda dolayı 2-Fren balatalarının aşırı yıpranmasından dolayı Fren balatasının değişiminden sonra hidrolik yağ haznesindeki seviye eski yerine gelecektir. Dikkat! Hidrolik yağı takviyesi yapılırken boyalı kısımlara bulaştırılmaması, tamamlama yapıldıktan sonra o kısımların ve ellerin bol suyla yıkanması gerekmektedir.

 • Motosiklet yağını ne zaman değiştirmeliyiz?

  Her motorun periyodik yağ değişim km si ve zamanı vardır. Kullanılmayan motosikletlerde yağın ömrü bir yıldır. Aksi takdirde yağın yağlama özelliğini kaybetmesi söz konusudur. Her motosikletin el kitapçığına bakılarak üretici firmanın önereceği yağ kullanılarak önerilen sürede değişim yapılmalıdır. Yağ değiştirirken değiştirmemiz gereken başka şeyler var mıdır? Yağ filtresinin her yağ değişiminde değişmesinde yarar vardır. Her yağ değişiminde Carter tapa contasının değişmesi tavsiye edilir. DİKKAT! Yağın motora konulmasından sonra motor hemen çalıştırılmamalıdır. Bir elimiz çalıştırma düğmesinde diğeri stop düğmesinde, gözümüzde yağ lambasında olması ve kısa marşlarla yağ lambasının sönmesini beklemek gerekmektedir. Yağı yeni değiştirilen motorlarda yağlama normal zamana göre devreyi daha geç tamamlayacağı için motor içinde aşınmalara sebep olabilir. Her uzun yola çıkışta ve durulan her molada motorun yağ seviyesi düz bir konumda kontrol edilmelidir. Tam sentetik yağ kullanılan bazı motorlarda, yüksek hız ve devirlerde çok az miktarda yağ eksiltmesi normaldir.